23 listopad - 1 grudzień 2022 roku
IV Podlaski Tydzień Profilaktyki Leczenia Chorób Nowotworowych
ONCOweek 2022
FUNDACJA ROZWOJU PROFILAKTYKI,
DIAGNOSTYKI I LECZENIA CHORÓB KLATKI PIERSIOWEJ
Program
23.11.2022 godz.: 16:00 – 20:00
Międzynarodowa Szkoła Biologii Molekularnej – warsztaty on-line;
Publikacje materiałów edukacyjnych
24.11.2022 – Rak płuca – wprowadzenie;
25.11.2022 – Rak płuca – objawy;
26.11. 2022 – Rak płuca – przyczyny;
27.11. 2022 – Rak płuca – diagnoza;
28.11. 2022 – Rak płuca- leczenie;
29.11. 2022 – Życie z rakiem płuca;
30.11.2022 – Rak płuca – zapobieganie,
1.12.2022 Charytatywny kiermasz książki i prasy medycznej, naukowej, podręczników do nauki medycyny, nauk biologicznych i technologii medycznej oraz pokrewnej literatury naukowej również dedykowanej nie medykom oraz pacjentom i ich rodzinom.
Polska Szkoła Biologii Molekularnej
Polska Koalicja Medycyny Personalizowanej wraz z Instytutem Innowacji i Odpowiedzialnego Rozwoju INNOWO zapraszają do wzięcia udziału w warsztatach z cyklu „Polska Szkoła Biologii Molekularnej”, który odbędzie się już 23 listopada 2022, w godzinach 16.00 – 20.00 w formie on-line.
Program warsztatów
„Medycyna personalizowana, stan obecny i perspektywy. Czy możliwe jest leczenie szyte na miarę?”
- dr n. med. Andrzej Tysarowski, Narodowy Instytut Onkologii – PIB „Kompleksowe profilowane genetyczne i inne zaawansowane testy genetyczne w wybranych nowotworach”
- dr hab. n. med. Małgorzata Oczko–Wojciechowska, Narodowy Instytut Onkologii PIB, oddział Gliwice – Badania genetyczna w programach „Opieka nad rodzinami wysokiego, dziedzicznie uwarunkowanego ryzyka zachorowania na raka piersi lub raka jajnika oraz raka jelita grubego lub raka błony śluzowej trzonu macicy”
- dr n. med. Katarzyna Seliga, Narodowy Instytut Onkologii – PIB „Diagnostyka genetyczna mięsaków z wykorzystaniem Technologii NGS”
- dr n. med. Michał Pyzlak, Centrum Diagnostyki Patomorfologicznej „Przygotowanie materiału tkankowego pod kątem badań patomorfologicznych i badań genetycznych w wybranych nowotworach układu moczowo-płciowego.”
- Adam Twarowski „Diagnostyka molekularna- zawieranie umów na podwykonawstwo. Diagnostyczne świadczenia komercyjne w podmiotach leczniczych realizujących umowy z NFZ
- mgr inż. Magdalena Sakowicz, PKMP „Finansowanie badań genetycznych w ramach umów zawartych z NFZ – aspekty rozliczeniowe, finansowe i prawne.”
- dr n. med. Jarosław Wejman „Rak jelita grubego- obraz morfologiczny i kwalifikacja do badań molekularnych”
- mgr Paweł Leszczyński „Diagnostyka molekularna w przerzutującym raku jelita grubego”
Rak płuc
Rak płuc jest jednym z najczęstszych i najpoważniejszych rodzajów raka.
Zwykle we wczesnych stadiach raka płuc nie występują żadne oznaki ani objawy.
Objawy rozwijają się wraz z postępem choroby
Większość przypadków raka płuc jest spowodowana paleniem papierosów, chociaż osoby, które nigdy nie paliły, mogą również rozwinąć tę chorobę.
Skontaktuj się z lekarzem rodzinnym, jeśli masz objawy raka płuc , takie jak duszność lub uporczywy kaszel.
Lekarz zapyta o ogólny stan zdrowia i objawy. Mogą cię zbadać i poprosić o wdech do urządzenia zwanego spirometrem , które mierzy, ile powietrza wdychasz i wydychasz.
Możesz zostać poproszony o wykonanie badania krwi, aby wykluczyć niektóre z możliwych przyczyn objawów, takich jak infekcja klatki piersiowej .
Leczeniem raka płuc zajmuje się zespół specjalistów z różnych oddziałów, którzy współpracują ze sobą, aby zapewnić jak najlepsze leczenie.
Rak płuc może wpływać na twoje codzienne życie na różne sposoby, w zależności od tego, na jakim etapie się znajduje i stosowanego leczenia.
Jeśli palisz, najlepszym sposobem zapobiegania rakowi płuc i innym poważnym schorzeniom jest jak najszybsze rzucenie palenia.

Skill to Heal
Knowledge Makes
All the Difference
Curabitur non nulla amet nisl tempus convallis quis ac lectus donec rutrum congue leo eget malesuada sed porttitor lectus nibh nulla quis lorem ut libero malesuada feugiat suada sed porttitor lectus nibh nulla quis lorem ut libero males titor lectus nibh nulla quitom.