Czy pogoda może mieć wpływ na mój przebieg astmy?

Zmienne warunki pogodowe mogą nasilać objawy astmy. U niektórych osób astma ulega zaostrzeniu w określonych porach roku, a u innych burza lub nagła zmiana pogody może wzmagać symptomy choroby.

Zimne, suche powietrze jest częstym czynnikiem wyzwalającym atak astmy, co ma szczególne znaczenie dla pacjentów uprawiających sporty zimowe i cierpiących na astmę wysiłkową.

Z drugiej strony gorące, wilgotne powietrze także może podrażniać drogi oddechowe. Mieszanka ciepła, światła słonecznego i związków chemicznych zawartych w miejskim powietrzu tworzy smog, będący silnym czynnikiem wyzwalającym napady astmy.

Ponadto, wilgotna i wietrzna pogoda nie wpływa najlepiej na osoby cierpiące z powodu astmy, ponieważ wilgoć sprzyja rozwojowi pleśni, a wiatr rozprzestrzenia zarodniki pleśni w powietrzu.

W takim razie w jaki sposób można skutecznie złagodzić wpływ pogody na przebieg astmy?

Warto zapoznać się z poniższymi wskazówkami:

Przyjmuj leki przeciwastmatyczne zgodnie z zaleceniami lekarza. Regularne przyjmowanie leków pomaga lepiej kontrolować chorobę i zmniejsza częstość ataków astmy.

– Zawsze miej przy sobie inhalator z szybko działającym lekiem przeciwastmatycznym – jest on niezbędny do złagodzenia duszności ​​w przypadku nagłego ataku choroby. Jeśli jednak zauważysz, że musisz używać go częściej niż dwa razy w tygodniu, może to oznaczać, że astma nie jest właściwie kontrolowana i należy skonsultować się z Twoim lekarzem prowadzącym.

– Jeśli zauważysz, że w Twoim przypadku pogoda nasila astmę, warto założyć dziennik w celu śledzenia występujących objawów w zależności od warunków zewnętrznych.

Obserwuj prognozę pogody: wiele stacji meteorologicznych dostarcza informacje o liczbie pyłków w powietrzu i innych czynnikach, które mogą wpływać na zaostrzenie objawów astmy.

– Ogranicz aktywność na świeżym powietrzu w dni, w których stężenie pyłków lub natężenie smogu są największe.

Oddychaj przez nos – szczególnie zimą! Takie odychanie ogrzewa powietrze przed dotarciem do płuc, co zmniejsza negatywny wpływ zimnego powietrza nasilającego objawy astmy.

– Zasłaniaj maską lub szalikiem usta i nos, gdy jesteś na zewnątrz podczas bardzo niskich temperatur.

– Unikaj koszenia trawnika i grabienia liści.

Uczyń swój dom przyjaznym dla astmy: Staraj się nie suszyć ubrań w pomieszczeniach i nie przechowywać wilgotnych ubrań w szafie. Zadbaj o dobrą wentylację domu, regularnie otwierając okna. Ponadto, zadbaj o czystość i chroń przed rozwojem pleśni w wilgotnych miejscach, takich jak prysznic i zlew.

Chroń się przed grypą. Warto śledzić wytyczne dotyczące wskazań i terminów szczepień, dostęne na stronie https://szczepienia.pzh.gov.pl/szczepionki/grypa/ oraz w poradniach medycyny rodzinnej.

Referencje:
– Kalemci S, Sarıhan A, Zeybek A. Is Asthma and COPD Overlap Syndrome Weather and Environment Sensitive? Lung. 2020 Feb;198(1):241-242. doi: 10.1007/s00408-019-00296-3. Epub 2019 Dec 4. PMID: 31802222
– Hyrkäs H, Ikäheimo TM, Jaakkola JJ, Jaakkola MS. Asthma control and cold weather-related respiratory symptoms. Respir Med. 2016 Apr;113:1-7. doi: 10.1016/j.rmed.2016.02.005. Epub 2016 Feb 23. PMID: 27021573
|- Butcher JD. Exercise-induced asthma in the competitive cold weather athlete. Curr Sports Med Rep. 2006 Dec;5(6):284-8. doi: 10.1097/01.csmr.0000306431.39285.0b. PMID: 17067494|
Hyrkäs-Palmu H, Ikäheimo TM, Laatikainen T, Jousilahti P, Jaakkola MS, Jaakkola JJK. Cold weather increases respiratory symptoms and functional disability especially among patients with asthma and allergic rhinitis. Sci Rep. 2018 Jul 4;8(1):10131. doi: 10.1038/s41598-018-28466-y. PMID: 29973669; PMCID: PMC6031646
– https://www.asthma.ie/winter-wellness-guide