Zmienne warunki pogodowe mogą nasilać objawy astmy. U niektórych osób astma ulega zaostrzeniu w określonych porach roku, a u innych burza lub nagła zmiana pogody może wzmagać symptomy choroby.
Continue readingDiagnostyka astmy w pigułce
ASTMA – co to znaczy?
Astma to choroba, która charakteryzuje się przewlekłym stanem zapalnym w obrębie dróg oddechowych. W tym schorzeniu oskrzela nadmiernie reagują na działanie różnych czynników (m.in. alergenów, zimnego powietrza, dymu tytoniowego, uprawiania wysiłku fizycznego).
ONCOweek 2020 – II Podlaski Tydzień Profilaktyki i Leczenia Chorób Nowotworowych
Szanowni Państwo, w poniedziałek 30 listopada 2020 roku rozpoczęto II Podlaski Tydzień Profilaktyki i Leczenia Chorób Nowotworowych ONCOweek 2020, poświęcony profilaktyce, diagnostyce i leczeniu raka płuc, nowotworów głowy i szyi oraz nowotworów skóry. W tym roku ONCOweek jest prowadzony wyłącznie w forumule on-line w trosce o Państwa bezpieczeństwo.
Continue readingDiagnostyka POChP w pigułce
Przewlekła obturacyjna choroba płuc (POChP) to częsta choroba układu oddechowego, która charakteryzuje się trwałym i najczęściej postępującym ograniczeniem przepływu powietrza przez drogi oddechowe oraz wzmożoną, przewlekłą odpowiedzią zapalną dróg oddechowych i płuc, co wiąże się z utrudnieniem oddychania.
Continue readingRola biobanków w rozwoju nauki i medycyny
Próbki magazynowane w biobankach stanowią cenny, niejednokrotnie niezastąpiony, materiał do badań ukierunkowanych na analizę przyczyn i skutków chorób trapiących ludzkość oraz umożliwiają opracowanie lepszych testów diagnostycznych i skuteczniejszych metod leczenia.
Continue readingSytuacja Pacjentów z przewlekłą obturacyjną chorobą płuc w dobie pandemii COVID-19
Dotychczasowy wpływ pandemii na pacjentów z POChP w Polsce nie został oceniony. Prawdopodobnie część z nich w przypadku zaostrzeń unikała hospitalizacji w obawie przed zachorowaniem na COVID-19. Ograniczono bezpośrednie wizyty i rehabilitację oddechową, co mogło znacznie pogorszyć komfort życia pacjentów. W dobie pandemii, kiedy bezpośredni kontakt z lekarzem został ograniczony, ważne jest utrzymanie wysokiej jakości teleporad i zdalnej komunikacji ze specjalistą. Należy również zwrócić szczególną uwagę na edukację pacjentów w zakresie przestrzegania zaleceń medycznych dotyczących leczenia POChP i prewencji infekcji układu oddechowego.
Continue readingZ powodu pandemii COVID-19, nowotwory będą wykrywane w późniejszym stadium rozwoju
Pandemia COVID-19 utrudniła wykrywanie i leczenie chorób onkologicznych. W efekcie wielu chorych w naszym kraju zostanie później zdiagnozowanych i będzie wymagać bardziej zaawansowanego leczenia i intensywnej opieki – alarmują autorzy raportu „Rozwój terapii lekowych w leczeniu chorych na nowotwory”.
Continue readingPacjent w badaniach klinicznych – Projekt Agencji Badań Medycznych
Projekt pod nazwą Pacjent w badaniach klinicznych powstał w 2018 r. dzięki pomysłowi Fundacji Urszuli Jaworskiej przy koordynacji Polskiego Funduszu Rozwoju oraz współpracy i wsparciu wielu osób i instytucji w tym organizacji pozarządowych, jak również sektora publicznego i prywatnego. Projekt został zainaugurowany 14 listopada 2018 r. podczas konferencji prasowej Ministerstwa Zdrowia. Wówczas to ruszyła kampania informacyjna, która do popularyzacji tematyki badań klinicznych posługiwała się stroną internetową www.pacjentwbadaniach.pl.
Continue readingRak płuca i aktualna sytuacja Pacjentów w polskiej rzeczywistości. Najnowszy raport opublikowany w Journal of Thoracic Oncology.
W Polsce, podobnie jak w innych krajach europejskich, popularność palenia tytoniu zaczęła rosnąć na początku XX wieku i osiągnęła swój szczyt we wczesnych latach 90-tych. Od tego czasu zachorowalność na raka płuca u mężczyzn w Polsce uległa zmniejszeniu. Pomimo przewidywanego dalszego spadku wskaźników zachorowalności, bezwzględna liczba przypadków raka płuc u mężczyzn w Polsce będzie nadal rosnąć, a ten przewidywany wzrost wynika ze zmian demograficznych, głównie ze starzenia się społeczeństwa.
Continue readingŻycie z astmą – to normalne!
Najlepszym sposobem radzenia sobie z astmą jest unikanie czynników wyzwalających, przyjmowanie leków zapobiegających objawom i przygotowanie się do leczenia napadów astmy. Wiele osób prowadzi normalne życie z astmą, jeśli choroba ta jest właściwie prowadzona. Z dobrym planem leczenia i zaleceniami otrzymanymi od lekarza możesz nadal wykonywać swoje ulubione aktywności.
Continue reading